hilaj
13 مرداد 1401 - 08:12

آغاز رزمایش نظامی چین در نزدیکی تایوان

خبرگزاری فرانسه از آغاز رزمایش نظامی چین در اطراف تایوان خبر داد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از تلویزیون دولتی چین از آغاز رزمایش های نظامی چین اطراف جزیره تایوان خبر داد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از تلویزیون دولتی چین از آغاز رزمایش های نظامی چین اطراف جزیره تایوان خبر داد.همچنین تلویزیون دولتی CCTV چین اعلام کرد از ساعت ۱۲ امروز به وقت محلی (۸:۳۰ صبح به وقت ایران) تا ساعت ۱۲ هفتم اوت (سه روز دیگر) ارتش آزادیبخش چین، رزمایش نظامی مهمی را سازماندهی می‌کند. در جریان این رزمایش که با مهمات نظامی واقعی صورت می‌گیرد، شش منطقه اصلی در اطراف جزیره (تایوان) انتخاب شد و طی مدت اعلام شده هیچ کشتی و هواپیمایی نباید وارد مناطق دریایی و حریم هوایی مربوطه شود.

به گزارش روزنامه گاردین، شش منطقه اعلام شده جزیره را احاطه کرده و به گفته وزارت دفاع تایوان عملاً بنادر کلیدی را «مسدود» می‌کنند.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد نیرو‌های مسلح این کشور مثل همیشه به کار خود ادامه خواهند داد و اطراف جزیره را زیر نظر دارند. این وزارتخانه مدعی شد: «ما به دنبال تشدید تنش نیستیم، اما وقتی پای امنیت و حاکمیت ما به میان می‌آید، کنار نمی‌رویم».

یک روز پس از سفر ۱۹ ساعته نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، چین این رزمایش را آغاز کرده است. شب گذشته هم وزارت دفاع تایوان اعلام کرد هواپیما‌های ناشناسی که احتمالا پهپاد بوده اند بر فراز قلمرو تایوان در سواحل جنوب شرقی چین به پرواز درآمده اند. گروه هفت کشور توسعه یافته از واکنش چین به سفر پلوسی ابراز نگرانی کرده و خواستار آرامش شده و مدعی شده است که اقدامات جمهوری خلق چین خطر تشدید تنش‌ها را در پی دارد.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللبین‌الملل

شناسه خبر: 530718